Jak zaaranżować okno w stylu skandynawskim

Wiele osób urządzających mieszkanie w stylu skandynawskim zadaje sobie pytania: czym wyróżnia się ten styl? Jaką dekorację okien wybrać tak, by pasowała do całości wystroju mieszkania? Dla właścicieli jest to nie lada wyzwanie.

Przede wszystkim najpierw powinniśmy rozeznać się w temacie i dowiedzieć się na czym dokładnie polega styl skandynawski. Na pewno mieszkanie, które urządzone jest w tym stylu rządzi się swoimi prawami. Najważniejszą zasadą jest to, że musi być jasne. Mieszkańcy Skandynawii uwielbiają naturalne kolory, unikają ciemnych ponurych odcieni. W końcu jasne barwy są przytulne, ciepłe, wesołe. Tamtejsi mieszkańcy są bardzo rodzinni, pełni życia, towarzyscy, ich domy tętnią życiem, dlatego nie ma w nich miejsca na ponure barwy.

Kolorem, który króluje we wnętrzach skandynawskich jest biel, takim kolorem właśnie pokryte są ściany. W krajach skandynawskich przez większą część roku dni są krótkie, a w mieszkaniach robi się ciemno i nie przyjemnie, dlatego jasny kolor ratuje sytuację rozjaśniając wnętrza i nadając przyjemniejszej atmosfery. Oprócz bieli stosowane są także ciepłe beże i bardzo delikatne szarości. Bardzo często można zauważyć dodatki w kolorze drewna, ale także spotykane są pastele. Styl skandynawski cechuje minimalizm, wnętrza wręcz nie znoszą przepychu, dlatego nie dobrze jest przesadzić z kolorem. Kolorystyka powinna być spójna, taki miszmasz nie jest tutaj wskazany. Jeśli już wiemy na jakich prawach rządzi się ten styl to możemy przystąpić do dekoracji okna.

pokój w stylu skandynawskim

Okna powinny być tak zaaranżowane, by wpisywały się w północno-europejski styl i pasowały do całego wystroju wnętrza. Zgodnie z założeniami jakie cechują ten styl firany i zasłony powinny być lekkie, powinniśmy zrezygnować z ciężkich, grubych kotar. Ważne jest, by firanki wykonane były z delikatnego materiału, który nie będzie całkowicie zaciemniał pomieszczenia. Jeśli w nocy przeszkadzają nam uliczne latarnie to można dobrać do firanki bawełniane zasłony. Dzięki takiemu rozwiązaniu dekoracja będzie maksymalnie funkcjonalna, ponieważ w dzień firanka z delikatnego materiału nie będzie blokowała dopływu naturalnego światła, za to w nocy za pomocą zasłony będzie można przysłonić niepożądany blask ulicznych latarni, które mogą zakłócać spokojny sen.

Dekorując okno w stylu skandynawskim zamiast firan i zasłon można zamontować rolety, które przez większość czasu pozostaną podniesione do góry, dzięki czemu będzie zapewniony dopływ naturalnego światła, a w razie potrzeby zawsze można je opuścić, dzięki czemu zapewnią prywatność i komfort podczas wypoczywania. Nie ważne, które produkty wybierzemy do aranżacji okna – firanki, zasłony czy rolety. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kolorystyki. Najlepiej, aby barwy skomponowane były z pozostałymi odcieniami pozostałych elementów wyposażenia, tj. koloru tapicerki mebli czy dekoracyjnych poszewek. Jeśli zastosujemy się do zasad, które cechują styl skandynawski to uzyskamy przytulne, ciepłe miejsce, w którym miło będzie płynąć czas.