Jak wybrać markizę tarasową

Markizy montowane na tarasie lub balkonie są bardzo dobrym wyposażeniem. Jeśli chcemy spędzić wolny czas na tarasie, ale świeci mocne słońce albo pada deszcz, warto pomyśleć o zamontowaniu markizy. Dobrze dobrane markizy zapewnią skuteczną ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, pozwalając w pełni korzystać ze świeżego powietrza.

Do niedawna kojarzone były ze sklepami albo z letnimi ogródkami. Aktualnie coraz więcej osób decyduje się na ich montaż w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, gdyż świetnie chronią taras przed słońcem czy deszczem. Spełniają także funkcję dekoracyjną, nadając budynkowi ciekawego wyglądu. Wybierając markizę na pewno pierwsze na co zwracamy uwagę to kolor, ponieważ chcemy, aby osłona kolorystycznie pasowała do domu, jednak, aby wytrzymała długie lata, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana osłona. Tkanina powinna być odporna na płowienie pod wpływem słońca, rozdarcie, zanieczyszczenia powietrza oraz siłę wiatru.

Materiał ten powinien odbijać szkodliwe promienie słoneczne UV. Najważniejszym zadaniem markizy jest ochrona przed słońcem, ale wykonanie z materiału impregnowanego, z ochronną powłoką powoduje, iż zapewniona jest ochrona także przed deszczem. Niektóre tkaniny mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, głównie chodzi tutaj o markizy koszowe, o których opowiem poniżej. Warto zwrócić uwagę na mechanizm jej działania, a więc markizę można zwijać i rozwijać za pomocą taśmy, korby ręcznej lub elektrycznego silniczka.

ludzie na tarasie

Jeśli posiadamy osłonę sterowaną elektrycznie można uruchomić ją pilotem lub klawiszami, a dodatkowo wyposażyć w czujnik pogodowy dzięki, któremu w przypadku silnej ulewy lub wiatru markiza złoży się automatycznie i w razie pojawienia się słońca rozłoży sama. Jeśli mamy w posiadaniu markizę sterowaną ręcznie, należy zwracać uwagę na warunki pogodowe i ewentualny deszcz lub burzę, bo te złe warunki pogodowe mogą ją zniszczyć. Mamy do wyboru trzy rodzaje markiz tarasowych:

  • markizy balkonowe – przeznaczone są do osłaniania silnie nasłonecznionych okien, balkonów i tarasów,
  • markizy tarasowe – od balkonowych zasadniczo różnią się większym rozmiarem. Stosuje się je do osłaniania dużych powierzchni tarasów i ogródków letnich, a ich wysięg wynosi do 3,5m. Mają poszycie z impregnowanego materiału i regulowany kąt nachylenia, a ich ramiona składają się przegubowo, montowane w wysokich budynkach powinny wyposażone być w dodatkowe wsporniki, przytwierdzone na stałe do budynku, które chronią ją przed silnym wiatrem,
  • markizy koszowe – mają półokrągły kształt i są stosowane do ozdabiania okien i wejść do lokali użytkowych czy sklepów. Markizy różnią się od siebie sposobem zwijania, jedne mogą być chowane całkowicie w kasecie lub chowane częściowo do półkasety, która zabudowana jest tylko od góry, ale są i też takie co po zwinięciu zostają odsłonięte. Chcąc ochronić taras przed silnym promieniowaniem, a jednocześnie zapewnić estetyczny wygląd warto zdecydować się na markizy tarasowe.