Jak oszczędzać pieniądze w 2021 roku

Oszczędzanie pieniędzy to temat zawsze na czasie. Zdolność do oszczędzania pieniędzy czasami jest traktowana bardziej jako cecha charakteru niż umiejętność, ale istnieje wiele praktycznych działań, które można podejmować, aby realnie zmniejszyć swoje wydatki bądź znaleźć jakiś grosz na koniec miesiąca odłożony w bezpiecznym miejscu. Bo to na jedno wychodzi – pieniądz nie wydany to pieniądz zaoszczędzony.

Odkładamy końcówki

Dzisiaj już coraz rzadziej korzystamy z gotówki, ale jeśli ktoś cały czas płaci przede wszystkim w ten sposób, może to wykorzystać jako wehikuł do oszczędzania pieniędzy. Zasada jest tutaj bardzo prosta. Wystarczy po każdych zakupach otrzymywaną resztę odkładać na specjalny fundusz poboczny. Wystarczy, że będzie to inna przegródka w portfelu. Zazwyczaj odkłada się same drobne, ponieważ odkładanie także papierowych pieniędzy mogłoby być trochę za dużym kosztem. Nawet odkładając tylko drobniaki, okaże się, że na koniec miesiąca mamy całkiem niezłą sumę, a złotówka czy dwuzłotówka, które odkładamy na co dzień, nie będą dla nas bolesne.

Czy naprawdę tego potrzebujemy?

Mądre zarządzanie budżetem zawsze oznacza korzystanie z różnego rodzaju promocji oraz przecen. Jest to oczywiste, ponieważ jeśli można kupić coś o połowę taniej, jest to dla nas naprawdę spora oszczędność. W takim podejściu zapominamy jednak, że jeśli nawet kupujemy coś za pół ceny, wcale to nie oznacza, że zaoszczędziliśmy połowę kwoty, jaka początkowo znajdowała się w cennik. W rzeczywistości wydaliśmy jakąś kwotę i jest to kwota wydana, nie zaoszczędzona. Jakiekolwiek oszczędności pojawią się dopiero wtedy, jeśli i tak musielibyśmy coś takiego kupić lub wydatki na taką były już zaplanowane w naszym budżecie. Znakomitym przykładem jest tutaj proszek do prania, bo bez niego trudno się obejść, więc jeśli kupimy go dzisiaj taniej, jutro nie będziemy musieli zapłacić za niego więcej. Jeśli jednak kupimy na przecenie nową bluzkę, musimy się zapytać, czy naprawdę potrzebowaliśmy tego dodatku do naszej garderoby? Bo jeśli nie, oszczędności nie ma tutaj żadnych.

Nic nie marnujmy

Oszczędność to także odpowiednie wykorzystywanie wszystkiego, co mamy do naszej dyspozycji. Szczególne znaczenie ma tutaj zwłaszcza nie marnowanie żywności, ale jest więcej rzeczy, które mogą się zepsuć, zanim zdążymy z nich skorzystać. Każda zmarnowana rzecz to pieniądze wyrzucone w błoto, więc trzeba takich sytuacji unikać za wszelką cenę. W przypadku żywności jest to najlepiej widoczne i najbardziej oczywiste. Walczyć z tym możemy na dwa sposoby. Jeśli już coś kupiliśmy, upewnijmy się, że to zużyjemy, zanim kupimy coś nowego o podobnej funkcji czy przeznaczeniu. Pierwsze do lodówki weszło, więc pierwsze powinno z niej wyjść. Nawet jeśli po drodze zmienimy temu czemuś formę. Druga sprawa to fakt, że nie zawsze kupowanie na zapas ma sens, ponieważ zwłaszcza w przypadku produktów szybko psujących się, możemy zwyczajnie nie mieć potrzeby skorzystania z nich odpowiednio szybko. Zakupy powinny być dostosowane do naszych realnych potrzeb i możliwości przechowywania rzeczy.

powrót z zakupów

Jakość z ceną nie jest ściśle skorelowana

Wybierając rzeczy w sklepach powinniśmy pamiętać, że cena nie jest wcale wyznacznikiem jakości kupowanych przez nas rzeczy. Czasami jest ona zupełnie z jakością niezwiązana i stanowi raczej element tak zwanego produktu rozszerzonego. Jeśli producent podnosi cenę, oznacza to, że chce prezentować swój produkt jako coś z lepszej półki bez realnego podniesienia jego jakości. Tak zdarza się dość często. Z drugiej strony, wyprodukowanie produktu dobrego nierzadko kosztuje tyle samo, co wyprodukowanie produktu gorszej jakości, więc firmy stawiające zazwyczaj na jakość, nawet w tańszych produktach z niej nie rezygnują. Zwyczajnie nie mają ku temu powodu. Takie tańsze produkty są potem sprzedawane pod marką dużych sklepów, a od produktów markowych nieraz różnią się tylko etykietą. Wiele produktów „store brand” potrafi być oczywiście fatalne, ale warto wyszukać te, które prezentują się bardzo dobrze i na nie stawiać. Poświęcimy ładne opakowanie, a zaoszczędzimy dużo pieniędzy.

Koniec z zakupami impulsywnymi

W typowym budżecie część wydatków jest zaplanowana, a część wydatków ma charakter impulsywny, co oznacza, że z różnych powodów zdecydowaliśmy się nagle na zakup czegoś. Takie decyzje podjęte pod wpływem impulsu bardzo często są wynikiem działania marketingu, mody lub jakimś naszym niedoinformowaniem. Wydaje nam się w danej chwili, że coś jest wartościowe i potrzebne, chociaż nie posiadamy tak naprawdę wiedzy, by tego typu opinię wydać. Nawet jeśli zakup na chwilę dal nam trochę radości, w dłuższej perspektywie są to najczęściej zmarnowane pieniądze. Gdybyśmy ich nie wydali, byłaby to realna oszczędność dla naszego budżetu, a nie wydalibyśmy ich, gdyby nasz zakup był zaplanowany. Planowanie wydatków pozwala bardzo skutecznie odfiltrować wszystkie rzeczy, których zakup na spokojnie nie wchodziłby w grę, a decyzja podejmowana jest pod wpływem chwili.

Znajdź pomysły na oszczędzanie

Pomysłów na skuteczne oszczędzanie w 2021 roku jest wiele. Ciekawym przykładem może być redukcja kosztów drukowania. Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, z pewnością aktywnie wykorzystujesz urządzenia drukujące w pracy. Koszty drukowania można skutecznie zmniejszyć, a tym rozwiązaniem okazują się być zamienniki do drukarek, które możemy zakupić w renomowanych sklepach internetowych np. artjet.pl.

Zapewne zapytacie, czy zamiennik jest bezpieczny? Wiele lat temu, kiedy na rynku było wielu „niedzielnych” sprzedawców, jakość zamienników była często zaniżana przez niskiej jakości produkty. Dzisiaj, gdy rynek zamienników jest już ustabilizowany i praktycznie tylko najlepsi producenci liczą się na nim, każdy z nich wytwarza zamienniki w oparciu o sprawdzone metody oraz normy jakościowe i bezpieczeństwa, które definiowane są przez normy ISO. Zatem odpowiadając finalnie na pytanie, wykorzystanie zamienników do drukarek jest w pełni bezpieczne i może przynieść ogromne oszczędności dla firmy i domowego budżetu. Warto z tej możliwości skorzystać!

Jeżeli masz ciekawy pomysł, swój patent na skuteczne oszczędzanie, koniecznie skomentuj artykuł!