Jak dobrać akcesoria łazienkowe

Funkcjonalność to słowo, które jest nieustannie powtarzane przez producentów armatury, mebli łazienkowych i oczywiście akcesoriów. Akcesoria trafiają do łazienki nie przypadkowo, ale z konkretnego powodu – sprawiają że staję się ona bardziej funkcjonalna oraz przyczyniają się do porządku w pomieszczeniu.

Akcesoria łazienkowe – część kompozycji projektowej we wnętrzu

Wszystkie akcesoria łazienkowe powinny być dobrane pod kątem stylu, w jakim utrzymane jest pomieszczenie. Akcesoria w jasnym kolorze na tle głównego wykończenia mogą mieć kontrastowy kolor lub wyróżniać się jako akcent kolorystyczny. W małej łazience akcentującym kolorem akcesoriów można podkreślić strefę umywalki, a w dużym pomieszczeniu w różnych strefach akcesoria mogą różnić się kolorem. Akcesoria można podzielić na kilka typów, w zależności od miejsca i sposobu mocowania.

Wiszące akcesoria łazienkowe https://armadesi.pl/25-akcesoria-lazienkowe. Mocowanie urządzeń, drobnych narzędzi czy akcesoriów do płytek ściennych za pomocą śrub to już przeszłość. Dziś producenci stosują innowacyjne metody mocowania, dzięki czemu każdy z nas może samodzielnie zawiesić półkę lub haczyki na ubrania i ręczniki. Wiszące akcesoria obejmują haczyki, wieszaki na ręczniki, półki oraz uchwyty na szczoteczki do zębów i dozowniki mydła. Akcesoria podłogowe to kosze do przechowywania brudnych ubrań, szczotki do toalety.

Ergonomia

Eksperci zalecają umieszczanie akcesoriów zgodnie z prawami ergonomii – w określonych miejscach i na określonych odległościach:

  • Wieszaki na ręczniki są umieszczane w pobliżu źródeł wody.
  • Uchwyt na papier toaletowy znajduje się zawsze obok toalety.
  • Lustro nad umywalką to tradycyjny element dekoracji łazienki. Obok niego należy postawić akcesoria do pielęgnacji twarzy, zębów, włosów, dłoni.
  • Szampony, żele pod prysznic umieszczaj – w pobliżu wanny, na specjalnych półkach lub szerokiej krawędzi.

Materiały

Przed zakupem akcesoriów łazienkowych należy dokonać wyboru jeśli chodzi o materiał z którego zostały wyprodukowane.

Drewno – naturalna estetyka akcesoriów wykonanych z naturalnych materiałów jest powszechnie znana, ale w praktyce drewno nie jest optymalnym wyborem do łazienki. Lepiej jest zdecydować się na akcesoria z dekorem drewnopodobnym, który jest bardziej odporny na wilgoć. Dobrej jakości plastik o dużej wytrzymałości, wykonany przy użyciu specjalnych technologii, wcale nie przypomina tradycyjnego plastiku. Materiał ten jest odporny na uszkodzenia i ma elegancki wygląd, ale nie cechuje go powiew luksusu.

Metal to trwały materiał, który idealnie pasuje do wnętrza łazienki. Matowe i błyszczące powierzchnie metalowych dodatków – chromu, srebra, brązu czy złota, pozwalają na stworzenie dowolnego projektu w pomieszczeniu – od klasycznego po ultranowoczesny. Armatura łazienkowa będzie harmonijnie współgrać z metalowymi dodatkami we wnętrzu. Z kolei ceramika to materiał ceniony już w starożytności. Glina jako naturalny surowiec do produkcji naczyń, materiałów budowlanych i wykończeniowych znana jest człowiekowi od dawna. Ceramika wykonana najnowszą technologią ma wiele zalet i jest bardzo piękna. Akcesoria mogą być w całości wykonane z ceramiki lub posiadać ozdobne wkłady ceramiczne. Ostatecznie szkło pozwala stworzyć w pomieszczeniu lekką atmosferę. Popularne jest obecnie szkło matowe z warstwą ochronną, która może wytrzymać wysokie temperatury i uderzenia.

mała klasyczna łazienka

Połączenie tekstur

Projekt wnętrz zawsze opiera się na grze kolorów, kształtów i faktur. Jeśli elementy wnętrza nie oddziałują na siebie poprzez te trzy cechy, pomieszczenie będzie nieestetyczne i niefunkcjonalne. Na przykład na tle matowych płytek ceramicznych dobrze wyglądają błyszczące powierzchnie innych elementów wyposażenia wnętrz, w tym akcesoriów. Błyszczące wykończenie doskonale komponuje się z matowymi chromowanymi powierzchniami armatury, akcesoriami z matowego szkła oraz frontami mebli. Większość ekspertów zaleca kupowanie akcesoriów łazienkowych z jednej kolekcji, aby nie było sprzeczności kolorystycznych i stylistycznych. To jakich akcesoriów łazienkowych potrzebujesz, zależy od twoich pragnień, wyposażenia i budżetu. Istnieje jednak pula produktów, które są niezbędne w każdej łazience, to na przykład wieszak na ręczniki, papier toaletowy, szczotka, pojemnik na bieliznę.